Kontaktujte nás: info@pozemskenebe.cz

Pozemské nebe je místo, kde se učíme myslet srdcem a zdokonalovat životní prostor

Přidejte se a vytvořte si vlastní pozemské nebe. Stačí si vybrat z naší nabídky.

Kdo jsme ... Ten moment, který všechno spustil...

Stalo se to v září roku 2015

Byl to den, kdy na jedné z našich schůzek Irenka vytáhla velký bílý složený papír a když ho rozložila, uviděla jsem projekt. Projekt pro mě zatím neznámého místa, protože na něm bylo tolik barev přírody, stromů, rybník a kolem něj lavičky, které volaly..."posaď se a jen buď" a vrbová týpý a zákoutí pro děti s pískovišti a různými přírodními schovkami a hlavně s necelou dvacítkou komunitních zahrádek.... Úplně jsem to viděla:-) Irenka vše tak krásně a barvitě popisovala a vyprávěla o životě na tomto místě, že každý z nás, kdo její vyprávění poslouchal, cítil i vůni toho místa a okamžitě tam chtěl být. 

Zní to jako pohádka, ale na konci vyprávění nás vzala Irenka před plot její Ukázkové přírodní zahrady Anastazie a ukázala přes cestu na pole :-) Na pole, kde nebylo nic, jen holá půda a kamení a zbytky rostlin po sklizni. A víte co se stalo? Já jsem to tam viděla. Přesně ten obraz, který Irenka popisovala... Měla jsem ho před sebou a já jsem věděla, byla jsem přesvědčená, že toto je projekt, kterému chci věnovat svou energii.  Nejen pro sebe, ale také pro našeho syna Josífka a vlastně i pro ostatní lidi, kteří k nám, do Naší zahrádky, zavítají. A bylo nás víc se stejnými pocity. Za rok, v říjnu 2016, se stal pozemek naším pozemkem. Nyní máme 18 komunitních zahrádek obsazených a již tvoříme jejich podoby. A teď, na jaře 2017, se chceme začít o naší půdu starat.....

Fotografie pozemku z podzimu 2016


Kdo jsme?

Jsme lidé, kteří mají společné vize, jsme komunita, která už má za sebou tři roky společného tvoření a nyní máme možnost starat se i o vlastní pozemek. Pozemek velký 3500m2, který je v tuto chvíli kouskem obrovského pole a kde vznikne 18 komunitních zahrádek. 3500 m2 velký pozemek, který se rozhodla věnovat našemu spolku rodina Kovářových. Jsou to lidé s velkým srdcem a s ještě větším smyslem pro zodpovědnost vůči naší Zemi a přírodě. A toto se od nich učíme. A nejen, že nám poskytli pozemek pro komunitu, ale Irenka Kovářová je také naším metodickým garantem, jak vše dělat správně dle přírodních a dešťových zahrad a v souladu s moudrostí našich babiček a dědů.

Je to pozemek, kterému chceme v první fázi dát vodu a oplotit jej, abychom hned na jaře mohli zabořit ruce do hlíny a vrátit mu život. Díky tomu, si tento živý prostor bude s námi užívat i široká veřejnost.


Proč to děláme? A kolik potřebujeme na plot a vodu pro komunitní zahradu?

Za částku 250.000,- Kč můžeme oplotit 3500m2 půdy, za kterou jsme převzali zodpovědnost. Půdy, která je zničená konvenčním způsobem hospodaření, a které chceme vrátit život a radost. Přejeme si z celého srdce, aby půda znovu poznala láskyplný dotek a vděčnost člověka. Proto součástí pozemku je, mimo jiné, celkem 18 komunitních zahrádek

Z výše uvedené částky dále založíme rybník, který přispěje ke zkvalitnění žití nejen v našem prostoru, ale i pro okolí. Voda znamená život a podpoří snahu komunity dál pracovat s půdou. A pokud nám to prostředky umožní, vybudujeme v areálu kromě Včelí stezky, také tři další naučné stezky - o významu vody, půdy a stromů v krajině.

Chceme se stát prostorem osvěty a informací důležitých pro život. Bude nám ctí a největší odměnou, když k nám najdou cestu lidé z okolí i z daleka, aby si prostor užívali společně s námi a když náš příklad budou následovat další a další a popřípadně ještě další :-) a podpoří tak vznik rajských oáz, plných vláhy a života po celé naší krásné Zemi.

Pomozte nám finanční částkou dle svého uvážení a možností a skrze nás pomůžete mnohem většímu počtu lidí i přírodě. 


Krátké představení spolku Naše zahrádka a představení sbírky na plot a vodu

Pro ty z vás, kteří chcete uchopit naší činnost v krátkém videu :-)

7


... 8 minut o naší komunitě

Těžko se nám, do krátkého videa, vpasovával život naší komunity a všechny pohnutky, které nás vedou k realizaci Naší zahrádky. Proto jsem vytvořili ještě jedno, trošku delší video, které by mohlo uspokojit právě ty z vás, kteří se chcete dozvědět o nás víc.


... na začátku byly čtyři ženy...

Na začátku jsme byly čtyři ženy. ....a dnes je ve spolku skoro 30 lidí, kteří mají konkrétní zahrádku, nebo komunitu podporují.

Alena Kučerová                                 Irena Kovářová                                 Alice Maťáková                                Anna Pelešková


.... projekt Naše zahrádka na papíře :-)


.... a ještě něco navíc: věříme na znamení :-)

Zajímavé bylo, že první den, kdy se stal pozemek naším pozemkem, jsme našli na pozemku kamínek ve tvaru srdce. Brali jsme to jako znamení, že naše rozhodnutí založit spolek, bylo správné a že se máme na co těšit. Kamínek jsme si ten den vyfotili a schovali. A pár dní předtím jsme pro změnu našli v zahradě Anastazie, kde nyní fungujeme, tento pětilístek :-) 


A co všechno tomu předcházelo, kdo a co nás inspirovalo...

Berte toto jako úvod na závěr :-) Co předcházelo tomu,že jsme spolek založili....A kdo za to vlastně může :-) Dalo by se napsat... Bylo nebylo... Ale ono to opravdu bylo :-) Jsou to už tři roky, co jsem poprvé poznala vyjímečnou ženu, Irenu Kovářovou a její rodinu. Ženu, která vlastní rozsáhlou ukázkovou přírodní zahradu Anastazie na Rudolfově u Českých Budějovic. Nepostavila si ale kolem své zahrady vysoký zděný plot, aby k nim nikdo neviděl, ale dřevěný, jako mívaly naše babičky u svých zahrádek a díky velké bráně, která bývá často otevřená, nás všechny zve k návštěvě. Tak tomu také stále je. Zahrada je přístupná široké veřejnosti. Irena již pět let pořádá ve své přírodní zahradě Anastazie několikrát do roka Slavnosti, které si užívají nejen dospěláci, ale hlavně děti. Zahrada je plná víl a tak sem chodí i dětičky ze škol a školek a učí se zábavnou formou o důležitosti přírody a všeho kolem nás...

A jak to tak bývá, život, osud nebo jak tomu budete chtít říkat, mě zavál před třemi lety právě k této ženě. Volání zahrady nešlo odolat a nebyla jsem jediná. Společně tvoříme právě i ty Slavnosti :-) Nečekejte, ale žádné dlouhé řady prodejních stánků, ale představte si ticho rozvketlé zahrady. Můžete si vzít košík s dekou a krásnou knihou,najít si svůj tajný kout v zahradě a jen být a poslouchat to "ticho" kolem. Nebo si můžete s dětmi zkusit různé aktivity, které jsou nejen pro pobavení, ale také se u toho dozvíte něco zajímavého např. o vodě, o našich vílách z Vílí stezky, o přírodě a jak jí pomoci. Dáte si něco dobrého a jen tak si popovídáte s přáteli ... Již tři roky takto společně tvoříme, nejen zmíněné slavnosti, ale také pestrý doprovodný program v malém centru, které stojí přímo v krásách této zahrady. 

Děkuji, že jste věnovali pozornost naší komunitní zahradě, za vaší podporu a budeme se těšit na vaší návštěvu, 

Alena Kučerová, spoluzakladatelka spolku

pozemskenebe.alena@gmail.com

774 505 774


Zpět na Komunitní zahradu Naše zahrádka


   

Podporovatelé našich projektů

Děkujeme našim podporovatelům za jejich důvěru...

Děkujeme i těm, kteří nejsou zde vidět. Jak fyzickým osobám, tak dalším společnostem, našim rodinám a přátelům... Dohromady podpořilo naše projekty již více jak 200 podporovatelů. Vaší důvěry si vážíme, díky vám můžeme zdokonalovat životní prostor a tvořit, děkujeme :-)