Připojte se

Jak si založit a udržet přírodní zahradu?

Přírodní zahrada

Lifestyle

Jak si založit a udržet přírodní zahradu?

Vaším snem je zahrada, kde květiny a stromy krásně rostou, aniž byste se o ně museli příliš starat? Místo, kde se daří ovoci a zelenině, ale kam se rádi vrací nejrůznější živočichové a kde je radost trávit čas? Poradíme vám, jak takovou zahradu vybudovat a co k tomu budete potřebovat.

Přírodní zahrada
Přírodní zahrada – Foto: Depositphotos

Vaším snem je zahrada, kde květiny a stromy krásně rostou, aniž byste se o ně museli příliš starat? Místo, kde se daří ovoci a zelenině, ale kam se rádi vrací nejrůznější živočichové a kde je radost trávit čas? Poradíme vám, jak takovou zahradu vybudovat a co k tomu budete potřebovat.

Pěstování bez chemikálií

Přírodní zahradou není myšleno místo, kterého se nedotkla lidská ruka, ale spíše prostor, který je v souladu s přírodou. Jedná se o ráj pro rostliny, zvířata i člověka. Ti všichni se zde cítí dobře a je jim tu příjemně. Toužíte-li po přírodní zahradě, rozhodně to tedy neznamená, že do ruky nevezmete zahradnické nůžky nebo konev, jak je rok dlouhý. Znamená to ale, že přestanete používat chemii (pesticidy, lehce rozpustná minerální hnojiva, substráty s rašelinou).

Chemické postřiky totiž nezabíjejí jen plevel a škůdce, ale i jiné rostliny a užitečný hmyz. Sáhněte tedy raději po přírodních postřicích, nebojte se vyzkoušet nejrůznější babské rady a přírodní recepty. S mšicemi si poradí postřik z výluhu kopřiv, ořechového listí nebo tabáku. Hýčkat si také můžete přirozené nepřátelé škůdců. S mšicemi si poradí slunéčko sedmitečné, slimáky sezobnou indičtí běžci, s hmyzem zatočí hmyzožraví ptáci atd.

Plevelu se nezbavujte pomocí chemie, ale použijte motyčku a vlastní ruce, mulčovací kůru nebo tkaninu okolo rostlin. Pletí doporučujeme výrazně omezit a vytrhávat jen ty rostlinky, které vaši zeleninu výrazně utlačují. Budete-li své záhony vytrhávat do poslední rostlinky, budete nejen dělat vcelku zbytečnou práci, ale také zbytečně obnažovat půdu. Průmyslová hnojiva raději nahraďte kompostem z vlastní zahrady.

Art flowers in the morning in an English park
Foto: Depositphotos

Kompost jako alfa omega vaší zahrady

Bez kompostu se neobejdete. Pro vás je to ideální místo, kam odhadovat všechny rostlinné zbytky z kuchyně (slupky z brambor, zeleniny, zbytky čaje a kávy) i odpad ze zahrady (listy, tráva, větvičky). Dobře kompostovatelný je také dřevěný popel. Pro žížaly, hmyz či ježky je pak kompost ideálním domovem. A když budete kompostovat správně, jako bonus budete mít kvalitní hlínu pro vaše další pěstování. Máme pro vás také jeden tip, pokud chcete, aby se do vašeho kompostu nastěhovaly žížaly, přisypte do něj dostatečné množství kávové sedliny.

Vhodné rostliny

Vybíráte-li vhodné rostliny pro svou zahradu, vezměte v úvahu několik věcí. Vždy dejte přednost původnímu druhu před exotickou rostlinou. Dále se pak podívejte, jakým rostlinám se daří ve vašem okolí a ty si na svou zahradu klidně pořiďte. Snažte se vysadit mnoho různých druhů rostlin, aby vaše zahrada byla co nejpestřejší a přilákala co nejvíce živočichů.

Zahrada nebo louka?

Pamatujte, že ne každý kousek vaší zahrady musí být dokonale upravený a tráva všude posekaná. Vaší zahradě naopak prospěje, když trávu nějakou chvíli sekat nebudete a necháte vyrůst luční kvítí. Luční květiny však pravděpodobně na vaší zahradě neporostou samy od sebe, takže je raději vysaďte. Přilákáte tím navíc motýly i další hmyz. Chcete-li, aby na vaši zahradu přilétaly včely, pěstujte levanduli nebo mateřídoušku. Vyhraďte si také místo pro bylinky a léčivé rostliny.

Garden with stone landscaping
Foto: Depositphotos

Divoký kout na zahradě

Pokud v koutě zahrady necháte shrabané listí a větvičky, vytvoříte skvělý prostor pro hmyz. Dost možná se na vaší zahradě objeví i nějaký ten ježek. Ponechte zkrátka na zahradě nějaké místo, o které budete pečovat jen minimálně. Toto místo uklízejte maximálně jednou za rok nebo vůbec. Nechte tu růst kopřivy a další rostliny, které poskytnou ideální útočiště pro zvířata.

Zároveň se nebojte na své zahradě mít nejrůznější stanoviště jako například hromadu kamení, starý pařez, hromadu dřeva nebo nejrůznější vodní plochy. Tato na první pohled neuklizená místa poskytnou rovněž nabídnou útočiště mnoha různým živočichům.

Snažte se o to, aby vaše zahrada byla hodně členitá, bylo v ní spoustu zákoutí, hodně druhů rostlin i zajímavých prvků. Hezky budou také působit nejrůznější cestičky, pořídit si můžete i vyvýšený záhon nebo zeleně osázet střechu kůlny.

Voda v zahradě

V žádném případě teď nemáme na mysli bazén s chlorovanou vodou, ale spíše jezírko nebo malý rybníček, ve kterém může klidně být i pár rybek. Vodní plochu na vaší zahradě ocení vážky, žáby, ptáci i drobní savci. Okolo vodní plochy pak vysázejte růžkatec či bahničku, na hladině nechte plavat leknín. Usídlí-li se u vašeho jezírka ropucha, můžete skákat radostí. Poradí si totiž s housenkami či plži.

V případě jezírka je důležité vytvořit celkem čtyři zóny, a to zónu okrajovou, bažinnou, zónu mělké vody a zónu hluboké vody. Každá z těchto zón bude vyhovovat jiným živočichům a jiným rostlinám.

Landscape design
Foto: Depositphotos

Dešťová voda

Čím zahradu zalévat? Pokud je to jen trochu možné, používejte k zalévání dešťovou vodu. Pokud budete zalévat ledovou vodou z vodovodního řádu, způsobíte rostlinám zbytečný šok a ještě utratíte zbytečné peníze navíc. Nechcete-li, aby vaše rostliny byly příliš choulostivé a zhýčkané, zalévejte je jen několikrát týdně přímo ke kořenům. Okolní půdu pokryjte mulčem, abyste ji udrželi vlhkou.

Oáza pro zvířata

Chcete-li, aby se zvířata na vaší zahradě cítila dobře, musíte pro to něco udělat. V první řadě se postarejte o to, aby byl na vaší zahradě dostatek stínu během letních dní. Zvířata se musejí mít kam schovat před sluncem. Vysaďte na zahradě stromy a keře, pořiďte si živý plot, nechte dům nebo starou zídku obrůst popínavou rostlinou. Myslete i na včelky a motýly a proměňte svou zahradu v kvetoucí louku.

Dále budou zvířata potřebovat zdroj pitné vody. Ideálním řešením je již zmíněné jezírko. Na vybrané živočichy (například ptáky) nezapomínejte v zimě a nasypte jim zrníčka do krmítka.

Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.

Další články ze sekce Lifestyle

Co je trendy?

Připojte se k nám

Kurzy měn dle aktuálního kurzu ČNB.
Zdroj dat: Kurzyakcie.cz
Nahoru